אתר זה משתמש בקובצי Cookies כדי להבטיח שתקבל את החוויה הטובה ביותר באתר שלנו. קראו את מדיניות הפרטיות ותנאי השימוש.

ניגודיות גבוהה
רישום מקוון למידע נוסף

פרשת וזאת-הברכה, תשע"ז

פיטום הקטורת ועבודת הקורבנות בהלכה באגדה ובחסידות / הרב מנחם מנדל פומרנץ

בפרשת וזאת הברכה אנו נפגשים עם רגעיו האחרונים של גדול האומה. בימיו האחרונים מבקש לברך את שבטי ישראל. יש לשים לב דווקא לברכתו של לוי משום שזה שבטו של משה ונמצא שזה המברך את האחרים הוא גם זה המתברך. הביטוי "ישימו קטורת באפך וכליל על מזבח" שולח אותנו הישר לספר זה.

 

הספר פיטום הקטורת משלב בתוכו את כל המקורות התנ"כיים התלמודיים והבתר-תלמודיים המקיפים את התמהיל המסתורי מכל היבטיו. יש כאן מקבץ של צילומים ממהדורות פאר כמו עוז והדר (חומש), ומתיבתא (תלמוד בבלי) העוסקים בנושא מרתק זה. חלק מעניין הוא הבאת מאות ציטוטים בגודל אמירת סדר הקורבנות ופיטום הקטורת. מעניין המאמר העוסק בהתייחסותם של אדמו"רי חב"ד לנושא זה. הספר חותם בארבעים עמודי צבע מרהיבים

 

הממחישים באמצעות צילומים את זיהויַם - לעיתים השנוי במחלוקת - של אחד עשר הסממנים. בעמוד החותם את הספר יש טבלה של הסממן, זיהויו (לרובם יש יותר מזיהוי אחד) ומאפייניו.

בברכת "תיקר שירת רש בעינך כשיר יושר על קרבנך... ובברכתי תנענע לי ראש ואותה קח לך כבשמים ראש" (אנעים זמירות) אני חותם סקירה זו המסיימת סבב שלם של כל פרשיות השבוע. מקווה שקוראיו הנאמנים של מדור זה שליוו תמכו והגיבו באופן חיובי התברכו בברכת "איש לאחיו יאמר חזק"

 

זה המקום להודות לג'אנה גורליק מנהלת הספריות שתמכה ועודדה לגב' אסתר שפירא מזכירת המחלקה בבית המדרש שהקלידה ועיצבה במסירות ובהתמדה, לאלי קנין ספרן עמית שהעביר לפורמט אינטרנטי ואחרונים לכם קהל הקוראים אוהבי הספר באשר הם שהתמיד בקריאת הסקירות, תבורכו.

 

שבת שלום

קריאה מהנה ומועילה.

ציטוט השבוע:

ספרייה טובה לעולם לא תהיה מסודרת מידי או מאובקת מידי, כי בכל רגע נתון יימצא בה מישהו מוריד ספרים מן המדפים ונשאר לקרוא עמוק אל תוך הלילה (דניאל הנדלר)

 

בספרייה מקובל כי יש לשמור על הכללים, זאת על מנת לאפשר לימוד מיטבי לבאי הספרייה. הכללים (שקט, לא להכניס אוכל, שמירה על ציוד) ברובם ככולם עוסקים במסגרת אך לא במהות. המסגרת מאפשרת למידה מקסימלית וריכוז ממוקד. אך אם נעצור בשימור המסגרת מבלי לדבר על המהות של הספרייה - פיספנו, ובגדול. בא דניאל הנדלר ואומר: ספרייה טובה היא מקום להתפתחות והעצמה, היא מקום שפתוח לכל אדם והיא נר התמיד שמשמר את הסקרנות והאינטליגנציה האנושית. בקריאה בספרייה טובה יימַצאו קוראים שטשטשו את גבולות היום והלילה תוך ויתור על צורכי הגוף ואי כניעה למגבלותיו.

 

ספר הוא דרך חיים והספרייה נועדה לאפשר זרימת חמצן סדיר וזמין לקוראים הנאמנים אשר בקרבה.