אתר זה משתמש בקובצי Cookies כדי להבטיח שתקבל את החוויה הטובה ביותר באתר שלנו. קראו את מדיניות הפרטיות ותנאי השימוש.

ניגודיות גבוהה
רישום מקוון למידע נוסף

בין שני כהנים גדולים / מנחם קמפינסקי

פרשתנו עוסקת בנושאים שונים, במרכזה מופיעה ברכת הכהנים. רבים אינם יודעים כי היה קשר רציף ועמוק בין מרן החפץ חיים והראי"ה קוק. קשר שנמשך כימי דור והיה בו הכרה והוקרה אשר חוטים עבים של אהבה ורעות שזורים ביניהם.

הספר מחולק לשניים. בחלק הראשון - הוויזואלי - מצורפות תמונות, צילומי מסמכים, העתקת כרוזים ופרטים רבים המחזקים ומבססים את אותה הנחת יסוד שהוזכרה בתחילת הדברים בדבר הקשר והערצה שהייתה קיימת בין השניים.

בחלק השני - ההלכתי - מופיעות לראשונה הערות הראי"ה על ספר שמירת הלשון בתוספת הערות וביאורים בשם "באר לחי ראי" מאת המחבר מ' א' קמפינסקי, ובסוף קונטרס "מצוה שלמה" – הערות לספר חפץ חיים מאת אביו של הראי"ה הרב שלמה זלמן קוק זצ"ל

הספר שופך אור חדש על יחס שני הכהנים הגדולים של דורם אשר ראו באהרן הכהן דוגמא להשכנת שלום ומופת ל"מעביר על מידותיו". השניים מחזקים זה את זה מול הכוחניות המילולית שהופנתה כלפי הרב קוק. יש כאן עדות אוטנטית של מי שהיה נוכח בכנסייה המרכזית של אגודת ישראל בווילנה תרפ"ג, בה נאמרו דברים קשים כלפי הרב קוק ותגובתו החד משמעית של מרן החפץ חיים - דברים שנחקרו ונבדקו לפרטי פרטים ונמצאו אמינים.

שבת שלום ומבורך

 

ציטוט השבוע:

הטלוויזיה חינוכית מאוד בעיני. בכל פעם שמישהו מדליק אותה, אני הולך לחדר השני וקורא ספר."

(גרושו מרקס)

הפעם הציטוט הינו מתריס במיוחד. הוא מבטא באופן קריר וציני את יחסו של מרקס לעולם התעשייה הבידורית והנהנתנית הזולה והפופוליסטית. כל זה אל מול מה שמייצג יותר מכל את התרבות השפויה והאותנטית – הספר! הספר אינו בריחה כפי שרבים נוטים לחשוב אלא האלטרנטיבה היחידה שיש לנו כהורים וכמחנכים. אם הנך פותח ספר במקום לפתוח את השָלַט אתה יכול להיות בטוח שתמיד תהיה לך קליטה לערוץ של אהבה וחמלה, כלפי כל הסובבים אותך.