אתר זה משתמש בקובצי Cookies כדי להבטיח שתקבל את החוויה הטובה ביותר באתר שלנו. קראו את מדיניות הפרטיות ותנאי השימוש.

ניגודיות גבוהה
רישום מקוון למידע נוסף

השתלבות הפרויקט במדיניות המרכז האקדמי לב

המרכז האקדמי לב שם לעצמו למטרה לבסס ולחזק את המעורבות החברתית ואת ההשתתפות האזרחית הפעילה של הסטודנטים והסגל, ולקדם את התרומה ההדדית שבין המוסד לקהילה. כמוסד אקדמי-תורני, המרכז האקדמי לב מבקש לממש את ערכי היהדות של צדק ומשפט, חסד, "ואהבת לרעך כמוך" ותיקון עולם. "על שלושה דברים העולם עומד: על התורה ועל העבודה ועל גמילות חסדים" (פרקי אבות, פ"א מ"ב). אנו מאמינים כי המחויבות שלנו כמוסד אקדמי-תורני אינה רק להקנות השכלה גבוהה במקביל להעמקה בלימודים תורניים, אלא גם לממש הלכה למעשה את אחריותנו החברתית, וליצור חיבור אינהרנטי בין היסודות הללו. זאת, מתוך אמונה בכך ש"עולם חסד יִבָּנֶה" (תהילים פט ג) – בנין העולם מושתת על מידת החסד.

המחלקה לסיעוד, שמובילה את פרויקט הדגל, מנסה להגשים את הערכים והמדיניות האמורים בפעילותה האקדמית והמעשית. עבור הסטודנטים לסיעוד, שיש להם ייצוג משמעותי בפרויקט הדגל, הפעילות בקהילה מחדדת את הרגישות החברתית וחושפת אותם לסוגיות שהינן רלבנטיות ביותר לעבודתם העתידית. אנו מאמינים שבעתיד הם יוכלו לשמש שליחים ולהפיץ את הידע והרגישות ביחס לזכויות אנשים עם מוגבלות גם בקרב אנשי מקצועות הבריאות השונים ובקרב מוסדות הבריאות בירושלים (בתי חולים, מרפאות בקהילה וכד'). יצוין כי הפעילות היא בתחום המחקר העכשווי של כמה מחברי הסגל במחלקה לסיעוד. עובדה זו מאפשרת לנצל את משאבי האקדמיה באופן מיטבי לטובת סביבתה הקרובה, ומאפשרת הכשרה והתנדבות איכותיות של הסטודנטים ופיתוח פעילות חברתית מעמיקה ומודעת, במבט ביקורתי, רחב והשוואתי.

יתרה מזאת, פרויקט הדגל הוא מרכיב חשוב במדיניות המוסד בתחום של קידום החברה החרדית בישראל. המרכז האקדמי לב הוא המוסד הראשון בארץ שהנגיש לימודים אקדמיים בתחומי ההנדסה, ההיי-טק, הבריאות ועוד לציבור החרדי – גברים ונשים. צעירות וצעירים חרדים, אשר רוצים לתרום לחברה כאנשי מקצוע מיומנים בלי לוותר על ערכיהם, מוצאים במרכז האקדמי לב בית חם ותומך המעניק להם סביבה מתאימה וכלים להצליח בשוק העבודה. פרויקט הדגל הינו המשך ישיר של מדיניות זו. ראשית, פרויקט הדגל הינו אפיק מרכזי נוסף לתרומה לחברה החרדית בישראל בכלל ובירושלים בפרט. מזה שנים מקדם המרכז האקדמי לב שילוב של צעירים חרדים בשוק התעסוקה בישראל, והפרויקט ממשיך ומקדם שילוב של קבוצה חרדית מוחלשת בחברה. נוסף על כך, פרויקט הדגל מאפשר לסטודנטים החרדים במוסד לתרום ישירות לקהילה שאליה הם שייכים בדרכים חדשות. כך מתחזקת הזיקה שבין העולם החברתי-תרבותי שאליו הם שייכים לבין עולם הלימודים האקדמיים והעבודה שהם נכנסו אליו זה לא מכבר. כמו כן, ההשתתפות בפרויקט הדגל מעניקה להם ניסיון מעשי רב ערך ומחזקת אצלם תכונות וכישורים נדרשים בשוק העבודה כגון מנהיגות, ביטחון עצמי, מוטיבציה ועוד. עבור הסטודנטים שאינם חרדים, זוהי דרך להעמיק את היכרותם עם קהילה זו ולחזק את הסולידאריות בין הקבוצות השונות המרכיבות את המרכז האקדמי לב.

ההתמקדות של פרויקט הדגל בתחום של זכויות אדם של אנשים עם מוגבלות משתלבת אף היא במדיניות המוסד, שהציב לעצמו למטרה לקדם את התחום, בין השאר באמצעות קליטתם ושילובם של אנשים עם מוגבלות כסטודנטים וכסגל במוסד ובאמצעות מחקר חדשני בתחום. אנו סבורים אפוא שפרויקט "לב בקהילה" מממש את הערכים, המטרות והחזון של המרכז האקדמי לב.

 

ליצירת קשר: kehila@g.jct.ac.il