אתר זה משתמש בקובצי Cookies כדי להבטיח שתקבל את החוויה הטובה ביותר באתר שלנו. קראו את מדיניות הפרטיות ותנאי השימוש.

ניגודיות גבוהה
רישום מקוון למידע נוסף

מהיכן יודעים שקריעת ים סוף התרחשה בשביעי של פסח? האם קשה לקב"ה לזווג זיווגים? ומה כדאי לשיר לפנות הבוקר בחג?

מנין שקשה זיווגו של אדם כקריעת ים סוף? "אמר רבה בר בר חנה אמר ר' יוחנן וקשין לזווגן כקריעת ים סוף" (בבלי, סוטה, ב'). רש"י מפרש שלקב"ה קשה לזווגן. וזה אינו מובן וכי קשה לפני הקב"ה לזווג זיווגים?

במדרש רבה על פרשת ויצא (סח', ד') מובא: "רבי יהודה בר סימון פתח 'א-לוקים מושיב יחידים ביתה' (תהלים סח', ז'). מטרונה שאלה את ר' יוסי בר חלפתא אמרה לו לכמה ימים ברא הקב"ה את עולמו אמר לה לששת ימים ... אמרה לו מה הוא עושה מאותה שעה ועד עכשיו אמר לה הקב"ה יושב ומזווג זיווגים אמרה לו... אף אני יכולה לעשות כן כמה עבדים כמה שפחות יש לי לשעה קלה אני יכולה לזווגן אמר לה אם קלה היא בעיניך קשה היא לפני הקדוש ברוך הוא כקריעת ים סוף... הלך לו ר' יוסי בר חלפתא מה עשתה נטלה אלף עבדים ואלף שפחות ... וזיווגה אותן בלילה אחת".

למחרת מצאה אותם, זה מוחו פצוע, זה עינו שמוטה, זה רגלו שבורה. החזירה את ר' יוסי בר חלפתא והודתה שאין א-לוקים כא-לוקי ישראל ושתורתכם אמת. ענה לה רבי יוסי בר חלפתא שהרי כבר אמר לה שבעיניה זיווג נראה קל אבל בעיני הקב"ה הוא קשה כקריעת ים סוף. 'א-לקים מושיב יחידים ביתה מוציא אסירים בַּכּוֹשָׁרוֹת 'מהו בכושרות בכי ושירות". מי שרוצה אומר שירה ומי שלא - בוכה ...

לדבר התורה המלא של הרב פרופ' יעקב קרנר שהתפרסם באתר "ערוץ 7"

שיתוף ברשתות חברתיות: