אתר זה משתמש בקובצי Cookies כדי להבטיח שתקבל את החוויה הטובה ביותר באתר שלנו. קראו את מדיניות הפרטיות ותנאי השימוש.

ניגודיות גבוהה
רישום מקוון למידע נוסף

מתן תורה: מה מייחד את עשרת הדברים שנבחרו על פני שאר מצוות התורה? ומדוע עניינים יסודיים ביותר שהם אבני יסוד ביהדות נעדרים מהרשימה המיוחסת הזו?

ההתגלות המרכזית במעמד הר סיני המתואר בפרשת יתרו הוא קבלת עשרת הדברות, על כן אין ספק בדבר מרכזיותם של עשרת הדברים (בתורה לא נזכר הביטוי 'עשרת הדברות' אלא רק 'עשרת הדברים' ובדברי חז"ל מופיע בעיקר הביטוי 'עשרת הדברות'). יש מקום להעריך שלו היה נערך משאל מהם עשרת הצווים המרכזיים ביהדות, התוצאה לא תהיה דומה לעשרת הדברים כפי שהם כתובים. 

מה מייחד את עשרת הדברים שנבחרו על פני שאר מצוות התורה? או מכיוון שונה: מדוע עניינים יסודיים ביותר שהם אבני יסוד ביהדות נעדרים מהרשימה המיוחסת הזו? מניחה את הדעת הכללתן של שלוש מצוות החמורות שעליהן ייהרג ואל יעבור (גילוי עריות, עבודה זרה ושפיכות דמים) וכן מצוות האמונה בקב"ה וזכירת השבת. אך האם הלכות כשרות יסודיים פחות מאיסור שבועת שווא? האם איסור לא תחמוד חמור יותר מפרשת העריות ודיני גיטין וקידושין? האם לא היה ראוי להזכיר פרט מסדר זרעים שנעלם לגמרי? ועוד לא שאלנו על סדר קדשים וטהרות.  שאלה זו על צורותיה השונות הינה עתיקת יומין וכיוונים שונים נאמרו בה. 

לדבר התורה המלא של הרב ינון זמיר שהתפרסם באתר "מעריב"

שיתוף ברשתות חברתיות: