אתר זה משתמש בקובצי Cookies כדי להבטיח שתקבל את החוויה הטובה ביותר באתר שלנו. קראו את מדיניות הפרטיות ותנאי השימוש.

ניגודיות גבוהה
רישום מקוון למידע נוסף

האם כשנפגשים פיזית עם קרוב שלא ראינו במשך 30 יום צריך לברך? • ומה הדין אם ערכנו איתו מפגש זום? • הרב יוסף צבי רימון עושה סדר

בימים האחרונים אנו מתחילים ב"ה לצאת ממשבר הקורונה. כמובן, עדיין צריך להקפיד על כל הוראות משרד הבריאות, כדי שחס ושלום לא נחווה התפרצות נוספת, אך אנו יכולים כבר להתחיל לצאת ולפגוש אנשים – ובמיוחד בני משפחה – שלא פגשנו (פיזית) זמן רב.
האם כשנפגשים פיזית עם מישהו שלא ראינו במשך שלושים יום צריך לברך שהחיינו? ומה הדין אם דיברנו איתו בטלפון או ערכנו איתו מפגש זום?

הגמרא בברכות נ"ח, אומרת שיש לברך שהחיינו על ראיית חבר לאחר שלושים יום, ויש לברך מחיה המתים על ראיית חבר לאחר שנים עשר חודשים:

"אמר רבי יהושע בן לוי: הרואה את חברו לאחר שלושים יום אומר: ברוך שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה, לאחר שנים עשר חדש - אומר ברוך מחיה המתים".

האם ברכה זו נוהגת כיום? יש פוסקים הסבורים שברכה זו אינה נוהגת היום (אשל אברהם; הגרשז"א, הליכות שלמה, פרק כג, אות יב), אולם, פשטות המשנה ברורה (שם) וערוך השולחן (שם) לברך גם כיום, וכן כתב גם הרב עובדיה יוסף (שו"ת יחוה דעת,ח"ד סימן י"ז). ולמעשה, נראה שאם אדם שמח מאוד בראיית חברו לאחר תקופה ארוכה שלא התראו, יש סיבה טובה לברך גם היום.

לכתבה המלאה שהתפרסמה באתר "ישראל היום"

שיתוף ברשתות חברתיות: