נפתח פרויקט הדגל החברתי של המרכז האקדמי לב

Banner

נפתח פרויקט הדגל החברתי של המרכז האקדמי לב

לפרטים על תואר ראשון ושני

למידע נוסף על לימודים אקדמיים בלבד השאירו פרטיכם ונחזור בהקדם

ראשי » נפתח פרויקט הדגל החברתי של המרכז האקדמי לב

קהילה

לב בקהילה : קידום זכויות אדם של אנשים עם מוגבלות בחברה החרדית בירושלים 

פרויקט הדגל החברתי של המרכז האקדמי לב

פרויקט הדגל "לב בקהילה" יצא לדרך בשנת הלימודים תשע"ו בתמיכת המועצה להשכלה גבוהה. פרויקט "לב בקהילה" עוסק בקידום זכויות אדם של אנשים עם מוגבלות, כגון הזכות לדיור, לחינוך, לתעסוקה, לנגישות, לשירותי בריאות, להליך הוגן, לשיווין ועוד. הפרויקט מתמקד בפעילות של סטודנטים וחברי סגל עם ולמען אנשים עם מוגבלות בקהילה החרדית בירושלים, תוך התייחסות לבעיותיהם ולצרכיהם הייחודיים, שכיום אינם זוכים למענה ראוי ומספק. הפרויקט הוקם ביוזמתם של ד"ר עדי פינקלשטיין ושל ד"ר צביקה אור מהמחלקה לסיעוד, שעומדים בראש הפרויקט. את הפרויקט מרכזת נטלי שמביק.

טאבים

שותפים

 

ארגונים ומוסדות השותפים לפרויקט

לתוכנית שותפים הן מוסדות וארגונים חברתיים המתמחים בזכויות אדם של אנשים עם מוגבלות ובסיוע בהשתלבותם בחיי הקהילה, והן ארגונים חרדיים התומכים באנשים עם מוגבלות בחברה החרדית. הארגונים השותפים לוקחים חלק פעיל בתהליך ההכשרה המעשית-מקצועית של הסטודנטים, בתכנון ובבניית הפעילות על-פי הצרכים בשטח, בקליטת הסטודנטים הפעילים ובהוצאה לפועל של הפרויקט. כמו כן, תורמים לפרויקט ארגונים ומוסדות מקומיים, כגון מוסדות חינוך לילדים ונוער עם מוגבלות, ואנשים עם מוגבלות הפעילים בנושא באופן עצמאי.

בין הארגונים והמוסדות (רשימה טנטטיבית):

 

סטודנטים שכבר פעילים או שמעוניינים להיות פעילים בארגונים אחרים מוזמנים להציע אותם.

נשמח לקבל הצעות גם מארגונים חברתיים רלבנטיים.

 ליצירת קשר  kehila@g.jct.ac.il

פרסומים
אירועים

מפגש סיום שנת תשע"ח בפרויקט לב בקהילהביום ו' בתמוז תשע"ח, 19.6.2018, נערך מפגש סיום השנה של פרויקט "לב בקהילה". המפגש, שהתקיים ב"בית חינוך עיוורים" בירושלים, ציין את סיומה של שנת פעילות גדושה וענפה. בשנה הזו גדל באופן ניכר מספר הסטודנטיות והסטודנטים הפעילים, והעשייה החברתית צמחה באפיקים חדשים. 

 

 

טקס פתיחת שנת תשע"ח בפרויקט לב בקהילה

 

ביום כ"ב בכסלו תשע"ח, 10.12.2017, התקיים טקס פתיחת שנת תשע"ח של פרויקט "לב בקהילה". הטקס, שהתקיים ב"בית חינוך עיוורים" בירושלים, ציין את פתיחתה של שנת פעילות מגוונת ועשירה עם מספר שיא של סטודנטיות וסטודנטים מתנדבים. השנה מעל 100 סטודנטים מתנדבים בפרויקט הדגל ובקורסים המשלבים עשייה חברתית לקידום זכויות של אנשים עם מוגבלות, לשילובם כשווים בחברה ולהעצמתם.

באירוע סיפרו ד"ר צביקה אור וד"ר עדי פינקלשטיין, שעומדים בראש הפרויקט, על פעילות מרכז הזכויות של "לב בקהילה" וארגון "עזר מציון" עבור אנשים עם מוגבלות בחברה החרדית. נציג ארגון "עזר מציון", יאיר ברקו, הודה לסטודנטים המתנדבים והציג נתונים חדשים על התמודדות הפרט, המשפחה והקהילה עם מוגבלות פסיכיאטרית בשנת 2017. ברקו, עובד סוציאלי קליני המנהל את מרכז הייעוץ למשפחות של "עזר מציון", הדגים והסביר את ההסתרה, הבושה והסטיגמה שהם עדיין מנת חלקם של מתמודדים רבים עם מגבלה נפשית, והציע כיוונים לשיפור המצב ולשינוי חברתי בשיתוף עם הסטודנטים של פרויקט "לב בקהילה".    

צבי גנץ, נציג "בית חינוך עיוורים" שקלט השנה מעל עשרה סטודנטים מתנדבים, סיפר על המסירות, האחריות והמחויבות העמוקה של הסטודנטים ועל תרומתם המשמעותית לילדים העיוורים הלומדים בבית הספר או מגיעים לפעילות אחר הצהריים, כמו גם לצעירים בתכניות ההמשך של בית חינוך עיוורים. מאור מרשה, סטודנט לסיעוד המתנדב בפרויקט זו השנה השלישית, שיתף בתחושת הסיפוק והלמידה מהעשייה עם הילדים בבית חינוך עיוורים.

הסטודנטיות והסטודנטים השתלבו השנה בארגונים חברתיים מגוונים בפעילות עם אנשים וילדים עם מוגבלות, ביניהם יד שרה, שלוה, אחל"ה, שיח סוד, עלה ועוד. בארגון "קשר" הסטודנטיות והסטודנטים מובילים פרויקט חדשני לפעילות עם אחים ואחיות של ילדים עם מוגבלות במגזר החרדי. האחים והאחיות, שלא תמיד זוכים לתשומת הלב המלאה בתוך השגרה המשפחתית העמוסה, מקבלים מהסטודנטים תשומת לב, אוזן קשבת, עזרה ותחושה שהם במרכז. סטודנטים נוספים מבצעים מחקר מעורב חברתית עם ולמען הקהילה, בשיתוף ארגונים חברתיים דוגמת "מילבת" ו"המרכז לבריאות לב האישה" במרכז הרפואי הדסה. 

 

מפגש סיום שנת תשע"ז בפרויקט לב בקהילה

 

ביום ג' בתמוז תשע"ז, 27.6.2017, נערך מפגש סיום השנה של פרויקט "לב בקהילה". המפגש, שהתקיים ב"בית חינוך עיוורים" בירושלים, ציין את סיומה של שנת פעילות מוצלחת ופורה בפרויקט. במהלך שנת הפעילות הוקם מרכז הזכויות לאנשים עם מוגבלות בחברה החרדית של "לב בקהילה" וארגון "עזר מציון". בפתיחת האירוע הודה נציג "עזר מציון", עו"ס יאיר ברקו, לסטודנטים הפעילים וברך אותם על תרומתם הגדולה לקהילה. בנוסף לפעילות במרכז הזכויות החדש, התנדבו הסטודנטים בארגונים חברתיים מגוונים, ביניהם יד שרה, שלוה, אחל"ה, ידיד, בזכות, קלאבהאוס, שיח סוד ועוד. סטודנטים נוספים ביצעו מחקר מעורב חברתית עם ולמען הקהילה, בשיתוף ארגונים חברתיים דוגמת "מילבת" ו"המרכז לבריאות לב האישה" במרכז הרפואי הדסה.

 

במסגרת הפרויקט התנדבו שבעה סטודנטים בבית חינוך עיוורים, מוסד ירושלמי שפועל מזה 115 שנים עם בני נוער ובוגרים עם עיוורון וצרכים מיוחדים במטרה להכשירם לחיים עצמאיים ככל הניתן בקהילה. רכזת התכנית החברתית-שיקומית "קול הלב" בבית חינוך עיוורים, הפסיכולוגית הקלינית ציפי הלר, ציינה בטקס כי "גם אני לאורך שנים הייתי סטודנטית ואני מבינה מה עובר עליכם הסטודנטים ועם אילו עומסים אתם מתמודדים, בעיקר בתקופות מבחנים ומשמרות. למרות העומס הרב, נוצר כאן חיבור מיוחד, שבו אנחנו יודעים שלא משנה מה, תמיד תבואו כרגיל ובמלוא האנרגיות והכוח ללוות ולהעצים את הילדים המיוחדים במרכז. למרות הלחצים האקדמיים, לאורך כל השנה גיליתם אחריות והוכחתם מסירות בדיוק כמו ברגע הראשון. כרכזת ידעתי תמיד שאני יכולה לסמוך עליכם. נקודה לא פחות חשובה ומעצימה היא האינטגרציה המדהימה שבין המתנדבים שלא בהכרח מגיעים מרקע חרדי מול הילדים שבדרך כלל מבתים חרדים אדוקים מאוד. הלב הגדול שלכם תמיד היה שם ונתן את ה100% שלו ומעבר, וכפסיכולוגית קלינית, אני רואה גם את האיכות הרגשית והתרומה המשמעותית לנפשם ולרווחתם של הילדים".

 

דניאל צברי, סטודנט המתנדב בתוכנית, סיפר: "אני מגיע לבית חינוך עיוורים פעם בשבוע ומתנדב עם הילדים של תכנית "קול הלב" בבריכת השחייה. הילדים לומדים לשחות ורוכשים עצמאות- לומדים לעשות פעולות רבות בכוחות עצמם. אבל לא פחות חשוב מכך- הם מקבלים ביטחון עצמי ואוזן קשבת של מישהו שמתעניין בהם באמת ורוצה לשוחח איתם ולשמוע מה שעל ליבם". דניאל, שלומד בחוג לסיעוד שנה ג', הוסיף: "ההתנדבות השנה תרמה לי המון. היא סייעה לי להיות רגיש יותר, הגבירה את הסובלנות שלי, לדעת לקבל את האחר ובמיוחד אנשים וילדים עם מוגבלויות. ההתנדבות עזרה לי להיות אדם טוב יותר וקשוב יותר לזולת ולצרכיו ואפשרה לי להכיר יותר לעומק היבטים שונים של החברה החרדית. אני מודה על ההזדמנות להיות חלק מפרויקט לב בקהילה ומבית חינוך עיוורים".

 

פעילות עם אזרחים ותיקים בקהילה בקורס משלב עשייה

 

במסגרת קורס משלב עשייה שמלמד ד"ר צביקה אור בחוג לסיעוד, פועלת קבוצת סטודנטים בנושא מניעת נפילת קשישים בביתם ומבצעת מחקר מעורב חברתית בשיתוף עמותת מילבת.

נפילת קשישים היא הסיבה העיקרית להגבלה תפקודית בגיל המבוגר. כמחצית מהאנשים בגיל 80 ומעלה נופלים לפחות פעם בשנה. מתוך הקשישים שנפלו, 40% מגיעים בסופו של דבר למוסד סיעודי, ו-20% אינם מסוגלים ללכת שוב. כמחצית מהנפילות מתרחשות בבית. במחקרים נמצא ששיפור בטיחות הבית מסייע למנוע נפילות.

כמענה לבעיה חמורה זו המסכנת את חייהם ואת איכות חייהם של מאות אלפי קשישים בישראל, הקימה עמותת מילבת את מיזם "הבית הבטוח". הסטודנטים שלוקחים חלק במיזם הזה הדריכו קשישים כיצד להתאים את ביתם למניעת נפילות, כיצד לאתר מפגעים העלולים לגרום לנפילה ולטפל בהם, וכיצד להתנהג בבית באופן שיגביר את ביטחונם. הסטודנטים מבצעים מחקר משלב עשייה, עם ולמען הקהילה, הבוחן באופן אמפירי את יעילותן והשפעתן של דרכי פעולה שונות שבהן נוקטת עמותת מילבת במיזם "הבית הבטוח". המחקר בודק מהי הדרך הטובה ביותר לשפר את בטיחות הבית ולמנוע נפילות של קשישים בביתם. אנו סבורים שהמחקר יהיה רלבנטי ומועיל גם למיזמים נוספים בארץ ובעולם. 

 

סיור סטודנטים ביד שרה

 

במסגרת הקורס סוציולוגיה וסוציולוגיה של הבריאות שמלמד ד"ר צביקה אור, התקיים ביום ב' בתמוז תשע"ז, 26.6.2017, סיור בבית יד שרה בירושלים. הסטודנטים משנה א' בחוג לסיעוד למדו והתרשמו מקרוב ממגוון תחומי הפעילות של ארגון יד שרה.  הם ביקרו במרכז להשאלת ציוד רפואי, ב"שיקומון"- מרכז יום שיקומי, במרכז התצוגה והייעוץ לאביזרי עזר לבית (הדמיית דירה מותאמת), במרכז "דעת" למידע רפואי, במוקד החירום, בסדנת היצירה ועוד. הם למדו גם על השירותים שניתנים בקהילה, כמו ביקורי בית, "יד לתומך", מפעל סיפורי החיים, שירות ה"נכוניות", ומרכז "יד ריבה" לסיוע משפטי. בסיור הכירו הסטודנטים באופן בלתי אמצעי את מגוון אפשרויות ההתנדבות ביד שרה.

 

סיור סטודנטים

 

ביום כ"ב באייר תשע"ז (18.5.2017) התקיים סיור סטודנטים בארגונים שותפים בפרויקט "לב בקהילה". בתמונות: ביקור הסטודנטים בקלאבהאוס ירושלים, קהילה לאנשים המתמודדים עם משבר נפשי. מרסיו גרינמן והסטודנט אהרון זרנסט, שמתנדב בארגון במסגרת "לב בקהילה", סיפרו לנו על פעילות החברים בקלאבהאוס ומחוצה לו. התרשמנו מהאווירה המשפחתית והחמה בקלאבהאוס, שמאורגן בצורה שוויונית ולא-היררכית, שבה כלל החברים מקבלים החלטות על הנעשה במקום.

 

ביום כ' בכסלו תשע"ז (20.12.2016) התקיים בבית יד שרה מפגש סטודנטים בפרויקט לב בקהילה. במפגש שמענו הרצאה בנושא אמפתיה לאחר מפי יוחנן פלוסר, מייסד ומנהל עמותת אחל"ה – איכות חיים לאדם השונה. עמותת אחל"ה, השותפה לפרויקט לב בקהילה, מעניקה מענה מקצועי ותמיכה הוליסטית לאנשים עם צרכים מיוחדים ולבני משפחותיהם, ופועלת לקידום זכויותיהם ולהכלתם בחברה הישראלית. יוחנן פלוסר שיתף בכמה מן המקרים שהוא מטפל בהם והציג את הדילמות היומיומיות הכרוכות ברצון להיות אמפתי כלפי הזולת. נציג הסטודנטים, הרב שאול הורביץ, בירך ואמר דבר תורה לפרשת השבוע. ד"ר עדי פינקלשטיין ושפרה גוטליב הציגו את פרויקט לב בקהילה ואת מרכז הזכויות החדש שהקמנו במסגרתו. הנחה את הערב צביקה אור. לתכנית המפגש.

 

צילום וידאו: חיים יהודה קפלן


 

צילום: מאיה ורדי

 

מסיבת סיום השנה בבית חינוך עיוורים

 

ביום י"ד בתמוז תשע"ו התקיימה מסיבת סיום השנה של תוכנית "קול הלב" של בית חינוך עיוורים, שבמסגרתה התנדבו סטודנטים בפרויקט "לב בקהילה". תוכנית "קול הלב" היא תוכנית שיקומית חברתית לילדים עיוורים ולקויי ראייה מהמגזר החרדי בירושלים המשולבים במסגרות חינוכיות רגילות. מטרת התוכנית להפגיש את הילדים עם קבוצת שווים, לסייע להם בהשגת עצמאות תפקודית והשתלבות מרבית בקהילה, לעזור בהתמודדות עם אתגרים וקשיים רגשיים וחברתיים, ולהעצים את יכולותיהם החברתיות, באמצעות פעילויות קבוצתיות ואישיות. במסיבת הסיום המקסימה והמרגשת הילדים שרו, ניגנו וסיפרו על הפעילויות המגוונות שלהם בבית חינוך עיוורים. הצוות והילדים סיפרו עד כמה הם אוהבים ומעריכים את הסטודנטים של "לב בקהילה" ונהנים מהפעילות המשמעותית איתם. ציפי הלר, רכזת התוכנית, ציינה לשבח את הסטודנטים לואי אורקה ויוני נקש (בתמונות) ואמרה שמעולם לא היו להם מתנדבים כל כך מעולים ועקביים שבאו כל שבוע ברצף ויצרו קשר עמוק עם הילדים שתמיד חיכו להם ושמחו לקראתם. ציפי ביקשה שכל הסטודנטים ימשיכו לשנה נוספת והזמינה סטודנטים נוספים להתנדב בבית חינוך עיוורים בשנה הבאה.

  
צילום: מאיה ורדי ושפרה גוטליב

 

הרצאתו של יעקב יוסף טייכמאן על התמודדות עם מגבלה נפשית במגזר החרדי

צילום וידאו: ישעיה ברנשטיין
עריכת וידאו: שלמה זלביץ
הוידאו צולם ונערך בתמיכת המרכז לקידום ההוראה של המרכז האקדמי לב.

 

מפגש סיום השנה של פרויקט 'לב בקהילה'

מפגש סיום השנה של הפרויקט התקיים בבית יד שרה בירושלים ביום ט' בסיוון תשע"ו, 15.6.2016. המפגש נפתח בברכות של נציגת יד שרה, עו"ס ענת בן זקן, מנהלת אגף שירותי בית וקהילה, שסיפרה והודתה על פעילות הסטודנטים בארגון, וציינה כדוגמה את פעילותו החשובה של הסטודנט אריה בן חמו, שהפונה שהוא מלווה תיארו במילים "המלאך שלי". לאחר מכן סיפרו הסטודנטים גבריאל עמרם, ישעיה ברנשטיין ויצחק דרזנר על חווית ההתנדבות שלהם בארגונים על"ה, בזכות, יד שרה ולשמ"ה. צביקה אור וד"ר עדי פינקלשטיין, מנהלי פרויקט 'לב בקהילה', סיכמו את הפעילות ההתנדבותית ואת הפעילות המחקרית של הסטודנטיות והסטודנטים לאורך השנה. דיקן הסטודנטים, הרב חיים אלישביץ, בישר לראשונה על מלגה נוספת שתינתן מטעם הדיקן לסטודנטיות ולסטודנטים שימשיכו את פעילותם בפרויקט בחודשי הקיץ, על מנת לשמור על רציפות והמשכיות בעשייה החברתית. לבסוף, חולקו תעודות הוקרה ושי לסטודנטיות ולסטודנטים המתנדבים. עוד כיבדו אותנו בנוכחותם ד"ר חיה רז, סגנית דיקנית הפקולטה למדעי החיים והבריאות, ד"ר לורי גליק, ראש החוג לסיעוד- קמפוס טל, ומר בנימין צעיר, ראש החוג לסיעוד- קמפוס לב. אנו מודים לכל המשתתפות והמשתתפים על תרומתם החשובה, למאיה ורדי על ארגון האירוע המוצלח, וליד שרה שהיא בשבילנו בית חם ושותפה לדרך. 

צילום וידאו: ישעיה ברנשטיין
עריכת וידאו: שלמה זלביץ
הוידאו צולם ונערך בתמיכת המרכז לקידום ההוראה של המרכז האקדמי לב.


 

 

 

 

 

 

   

 

 

צילום: דוד רוטנר - יד שרה ומאיה ורדי

 

 

הרצאתו של ד"ר אריאל טננבאום, מנהל המרכז לתסמונת דאון בהדסה

צילום וידאו: ישעיה ברנשטיין
עריכת וידאו: שלמה זלביץ
הוידאו צולם ונערך בתמיכת המרכז לקידום ההוראה של המרכז האקדמי לב.

 

 

הרצאתו של נחמן פלוטניצקי, מנכ"ל עמותת מילבת

נושא ההרצאה: סביבה טכנולוגית נגישה ומותאמת לאנשים עם צרכים מיוחדים.

צילום וידאו: ישעיה ברנשטיין
עריכת וידאו: שלמה זלביץ
הוידאו צולם ונערך בתמיכת המרכז לקידום ההוראה של המרכז האקדמי לב.

 

הרצאתו של פרופ' יורם עשת "על כוחו המרפא של הנרטיב"

צילום וידאו: ישעיה ברנשטיין
עריכת וידאו: שלמה זלביץ
הוידאו צולם ונערך בתמיכת המרכז לקידום ההוראה של המרכז האקדמי לב.

 

מפגש במסגרת פרויקט דו-שיח

במסגרת הקורס סוציולוגיה וסוציולוגיה של הבריאות שמלמד צביקה אור, התקיים מפגש עם איתן ניר

מפרויקט דו-שיח של עמותת אנוש. בפרויקט דו-שיח, אנשים שמתמודדים עם משבר נפשי משוחחים עם סטודנטים למקצועות הרפואה והטיפול על החוויה וההתמודדות האישית שלהם. זאת במטרה להפחית את הסטיגמות, הפחד והאפליה הקיימים כלפי המתמודדים ולקדם את הסובלנות בחברה הישראלית. לאחר המפגש סיפרו הסטודנטים שהשיחה הגבירה את ההבנה והרגישות שלהם לנושא ועוררה בהם השראה להשתמש בסיפור האישי כדי לסייע לאנשים אחרים וליצור מודעות ושינוי חברתי. תודה לאיתן על מפגש משמעותי וחשוב!                          

 

 

כנס בריאות הנפש במגזר החרדי

דוד אלקפרוב, סטודנט בפרויקט לב בקהילה המתנדב ב"סל שיקום" של משרד הבריאות, היה שותף לארגון כנס ייחודי ומוצלח בנושא בריאות הנפש במגזר החרדי. הכנס כלל הרצאה של הפסיכיאטר המחוזי בירושלים, הסבר על מגוון שירותי "סל שיקום" ודרכי הפנייה לקבלתם, והצגת שירותי בריאות הנפש הניתנים על-ידי ארבע קופות החולים, בדגש על ההתפתחויות לאור הרפורמה בשירותי בריאות הנפש. דוד וצוות "סל שיקום" אף הכינו חוברת מקיפה בנושא שירותי בריאות הנפש בירושלים המותאמת למגזר החרדי. ברכות ותודות לדוד ולרויטל ממן על כנס מאיר עיניים ועל קידום התחום.     

לתוכנית הכנס 


צילום: יצחק דרזנר

 

 

קורס ללימוד שפת הסימנים

11 סטודנטים מתנדבי "לב בקהילה" החלו ללמוד את שפת הסימנים במסגרת קורס של עמותת נגישות ישראל – פרויקט תעביר את זה הלאה בשפת הסימנים. הפרויקט מחולל שינוי חברתי​ בחייהם של חברי וחברות הקהילה החירשת, מחייה את השימוש בשפת הסימנים הישראלית, ויוצר גשר בין ציבור החרשים לציבור השומעים בישראל. הסטודנטים יוכלו להשתמש בשפת הסימנים הן במהלך התנדבותם בפרויקט "לב בקהילה" והן במהלך חייהם האישיים והמקצועיים, למשל כאחים במערכת הבריאות.

צילום: בנימין צלקוביץ 

 

סיור בבית יד שרה

במסגרת הקורס סוציולוגיה וסוציולוגיה של הבריאות שמלמד צביקה אור, התקיים סיור בבית יד שרה בירושלים. הסטודנטים משנה א' בחוג לסיעוד למדו והתרשמו מקרוב ממגוון תחומי הפעילות של ארגון יד שרה. הם ביקרו במרכז להשאלת ציוד רפואי, ב"שיקומון"- מרכז יום שיקומי, במרכז התצוגה והייעוץ לאביזרי עזר לבית (הדמיית דירה מותאמת), במרכז "דעת" למידע רפואי, במוקד החירום, בסדנת היצירה ועוד. הם למדו גם על השירותים שניתנים בקהילה, כמו ביקורי בית, "יד לתומך", מפעל סיפורי החיים, שירות ה"נכוניות", ומרכז "יד ריבה" לסיוע משפטי. בסיור הכירו הסטודנטים את מגוון אפשרויות ההתנדבות ביד שרה. במסגרת הקורס האקדמי מנתחים הסטודנטים את שראו בסיור בכלים סוציולוגיים. תודה רבה ליעקב וליוסי, מתנדבי יד שרה שהדריכו אותנו בסיור המרתק ומעורר ההשראה! בתמונות- אחת מקבוצות הסטודנטים בסיור.

צילום: אור-חי בטאש

 

סיור במרכז לחיים עצמאיים ובבית חינוך עיוורים בירושלים

כשלושים סטודנטים המשתתפים בפרויקט לב בקהילה סיירו במרכז לחיים עצמאיים ובבית חינוך עיוורים בירושלים, שבהם מתנדבים סטודנטים בפרויקט. במרכז לחיים עצמאיים סיפרה לנו הניה שוורץ, מנהלת המרכז, על הקמתו על-ידי אנשים עם מוגבלות למען אנשים עם מוגבלות, על פעילותם לשינוי בתפיסה החברתית כלפי אנשים עם מוגבלות, להבטחת מיצוי זכויותיהם, לשוויון הזדמנויות ולשליטה של אנשים עם מוגבלות בחייהם. היא הרחיבה בנושא הקמפיין הממושך למען "קבלת החלטות נתמכת" כחלופה לאפוטרופוסות (זמן קצר לאחר הסיור התבשרנו שהתיקון לחוק עבר בכנסת!). בבית חינוך עיוורים הדריכה אותנו רחל סקרוביש, מנהלת המוסד המפואר שפועל בירושלים כבר 114 שנים. רחל הסבירה על העקרונות החינוכיים והחברתיים שעומדים בבסיס עבודתם, ובסיור הראתה לנו את דרכי יישומם בהקשרים מגוונים, למשל בחדר המחשבים, בסדנת היצירה והאמנות, בנגרייה, במטבח ועוד. תודה רבה לצוותים הנפלאים של שני הארגונים על סיור משמעותי ומעורר התפעלות ולסטודנטים המעולים המתנדבים בארגונים האלה!  

 

לקליפ מהסיור שהכין הסטודנט ישעיה ברנשטיין


  

 

 

 

 

צילום: מאיה ורדי וישעיה ברנשטיין

 

 

דיון בנושא התמודדות עם מגבלה נפשית במגזר החרדי

במסגרת סדרת ההרצאות וההכשרה לסטודנטים בקמפוס לב התקיים מפגש בנושא התמודדות עם מגבלה נפשית במגזר החרדי בהשתתפות נציגי עמותת לשמ"ה– לשילוב מתמודדים והעצמה בבריאות הנפש. יעקב יוסף טייכמאן, רכז פרויקט מיצוי זכויות במגזר החרדי בעמותה, סיפר מניסיונו האישי, המקצועי והמחקרי בתחום זה. דייויד הריס, יו"ר לשמ"ה, הגיב והוסיף לדברים. תודה ליעקב ולדייויד על מפגש מעניין וחשוב!


צילום: משה ירושלמי

 

כנס בנושא דיור נתמך לאנשים עם מוגבלות

הסטודנטיות שירז שנקר ודינה חן עידאן, המתנדבות בארגון "בזכות – המרכז לזכויות אדם של אנשים עם מוגבלויות", יזמו וארגנו אירוע בנושא דיור עצמאי בקהילה לנשים ואנשים עם מוגבלות. בכנס, שיועד בעיקר לנשים חרדיות ודתיות, דיברו נשות מקצוע מארגונים שונים כמו שק"ל, שיח סוד ובזכות. הן הציגו את השירות של דיור נתמך וההבדל בינו לבין הדיור המוגן, למי מתאים כל אחד מהם, כיצד אפשר לבקש דיור נתמך, דילמות הקשורות ליציאה מהבית, ההיבטים הכלכליים ועוד. הרב אהרון מרגלית דיבר על חשיבות העצמאות של כל אדם, בשילוב סיפורו האישי. קבוצת שחקנים עם וללא מוגבלות העלתה מופע המציג דילמות מחייהם של אנשים עם מוגבלות בקהילה. לאירוע הגיעו נשים חרדיות עם מוגבלות, בנות משפחה ונשות מקצוע, והוא נחשב ראשון מסוגו ופורץ דרך בקהילה החרדית. האירוע הוא חלק מעבודתן החלוצית של הסטודנטיות להטמיע את השיח של זכויות אנשים עם מוגבלות בחברה החרדית.

צילום: ליאורה קרילקר

 

חיים גרטנר, סטודנט שנה ב' לסיעוד, מתנדב ביד שרה

פרויקט "לב בקהילה" מורכב מהרבה מאוד אירועים בין-אישיים, יומיומיים, שמשנים לאנשים את החיים. חיים גרטנר, סטודנט לסיעוד שנה ב', משמש כנהג אמבולנס וכחובש במד"א, ובפרויקט "לב בקהילה" הוא בחר להתנדב בשירות "הנכוניות" של ארגון יד שרה ולהסיע אנשים המתקשים בניידות. בשביל האנשים שחיים מסיע, זו האפשרות היחידה לבקר חברים ומשפחה, להשתתף בחוג, להגיע לטיפול במרפאה, לצאת לטיול. אבל מעבר לכך, בשביל רבים מהם חיים האנושי והחם הפך לאוזן קשבת ולידיד. כאשר התלווינו אל חיים ליום התנדבות, התרגשנו לראות כיצד בעזרת חוש ההומור שלו ונעם הליכותיו הוא מצליח להפיג כל מתח וחשש בקרב האנשים שהוא מלווה. שמענו כיצד אבא של בחור צעיר עם מוגבלות ביקש מיד שרה שרק חיים יבוא, כי הטיול עם חיים הוא חוויה אחרת... יישר כוח גדול לחיים גרטנר ולכל מתנדבי "לב בקהילה"!

סיור בבית חינוך עיוורים, ג' בטבת תשע"ו, 15.12.2015

במסגרת קורס של ד"ר עדי פינקלשטיין בחוג לסיעוד, סיירו הסטודנטיות בבית חינוך עיוורים, שפועל בירושלים משנת 1902, והתרשמו ממגוון הפעילויות החינוכיות והחברתיות במקום. בעקבות הסיור כתבה סטודנטית בקורס: "התרשמתי מההתייחסות אל העיוורים וההדגשה שאין הירארכיה בינם לבין אנשים לא עיוורים, ביחד עם התחשבות במציאות". סטודנטית אחרת סיפרה על: "ההכרה של המוסד בכך שהם אינם מסכנים, לא באים לשמח אותם, הם לא מוכנים להיות בהירארכיה במקום נמוך... הקשר הוא הדדי. התרומה אחד לשני היא לשני הכיוונים ולא רק 'נותנים להם'". סטודנטית שלישית למדה מהביקור בחדר המחשבים המתקדם: "מדהים לראות שיש גם לעיוורים את האפשרות לעבוד מול מחשב, להביע את עצמם, לכתוב את תחושותיהם... הילדים לומדים את השימוש במחשב, דבר שפותח להם פתח להשתלבות בחברה, לעבודה ובכלל ליכולת להתמודד עם העולם המתפתח".

 

מפגש עם פרופסור יונה רוזנפלד, י"ז בטבת תשע"ו, 29.12.2015

פרויקט 'לב בקהילה' התכבד לארח את פרופסור יונה רוזנפלד מהאוניברסיטה העברית ומכון ברוקדייל למפגש עם הסטודנטים הפעילים בקמפוס לב. פרופ' רוזנפלד הוא ממייסדי ומנהיגי העבודה הסוציאלית בישראל, מפתח שיטת 'למידה מהצלחות', וחלוץ בבניית שותפויות בין האקדמיה לקהילות חסרות משאבים בארץ ובחו"ל. הוא הראשון שזכה בפרס ישראל בחקר העבודה הסוציאלית.

במפגש עם הסטודנטים המתנדבים שיתף פרופ' רוזנפלד מניסיונו האישי והמקצועי, החל מילדותו בגרמניה, דרך עבודתו עם ניצולי שואה כקצין בריאות הנפש הראשון בצה"ל, ועד עבודתו כיום עם אנשים החיים בעוני בשיתוף עם תנועת העולם הרביעי הבינלאומית. הסטודנטים הציגו את פעילותם המגוונת בארגונים החברתיים למען קידום זכויות של אנשים עם מוגבלות, וקיבלו משוב מפרופ' רוזנפלד שהדגיש שעליהם להיות גאים בפעילותם פורצת הדרך, שנותנת קול ונראות לאנשים עם מוגבלות.    

 

תמונות מהמפגש:

צילום: יעקב קולטקר ונחשון נחמיה ליבוביץ.

 

 

מפגש הפתיחה של פרויקט "לב בקהילה", ה' בכסלו תשע"ו, 17.11.2015

תוכנית המפגש

 

וידאו של חלקו הראשון של המפגש:

תמונות מהמפגש: