אתר זה משתמש בקובצי Cookies כדי להבטיח שתקבל את החוויה הטובה ביותר באתר שלנו. קראו את מדיניות הפרטיות ותנאי השימוש.

ניגודיות גבוהה
רישום מקוון למידע נוסף

שכר התחלתי גבוה, יציבות, נוחות, מלגות לימוד מצד מעסיקים ובסיס להתפתחות למקצועות בתחום הרפואה והמחקר. המסלול החדש ללימודי רוקחות של האוניברסיטה העברית, מיועד לנשים דתיות. השנתיים הראשונות ילמדו בפקולטה למדעי החיים והבריאות של המרכז האקדמי לב.

זמני ההמתנה הארוכים בבתי המרקחת הפכו בעשור האחרון לדבר שבשגרה. רשתות הפארם ובתי המרקחת של קופות החולים מדווחים על מחסור חריף ברוקחים כאשר על פי הערכות דרושים בין 800 לאלף רוקחים. דבר זה משפיע לא רק על משך ההמתנה של הצרכן המעוניין לרכוש תרופות, אלא גם על היכולת לפתיחת בתי מרקחת חדשים. לפי נתוני משרד הבריאות לסוף שנת 2019 היו בישראל 8,393 בעלי הרשאה לעסוק ברוקחות מתחת לגיל 67.

רשתות הפארם וקופות החולים פועלות במגוון דרכים לעודד צעירים לעסוק ברוקחות, כאשר לצד מלגות לסטודנטים המותנות בעבודה אצל נותן המלגה, גם השכר גבוה. לפי נתוני אולג'ובס השכר הממוצע של רוקח מתחיל עומד על כ 12 וחצי  אלף ש"ח. בייחס למקצועות רבים בשוק רוקחות נחשב למקצוע יציב מאוד, נוח וגמיש ביחס לשעות העבודה.

לאור הביקוש הגבוה בשוק, בשנת הלימודים הקרובה האוניברסיטה העברית תפתח מסלול ייעודי לתואר ראשון ברוקחות המיועד לנשים דתיות. השנתיים הראשונות יערכו על ידי הפקולטה למדעי החיים והבריאות של המרכז האקדמי לב, שבקמפוס טל. לאחר מכן תכנית הלימודים תמשך באוניברסיטה העברית. בתום הלימודים יוענק לבוגרות שיסיימו את לימודיהן בהצלחה רישיון לעסוק ברוקחות.

עיסוק ברוקחות עשוי להיתפס למתבונן מהצד כתחום אפור ללא אופק קידום. אולם מקצוע הרוקחות מאפשר לעוסקים בו מגוון של ערוצי התפתחות בתחום הבריאות, כפי שמסבירה ד"ר שרה גנוט, ראש המסלול לרוקחות במרכז האקדמי לב.  "אם בעבר היינו פוגשים את הרוקח מאחורי דלפק בית המרקחת, בשנים האחרונות המקצוע התרחב בצורה משמעותית וחדר לעולמות נוספים. רוקחים בבתי החולים הפכו לנדבך מרכזי בטיפול התרופתי לחולים. בתעשיית התרופות הוגדרו תפקידים חשובים מאוד לרוקחים - הן כשותפים בפיתוח תרופות ובפיתוח מערך ניסיוני שיביא לאישור תרופות והן כמפקחים על בקרה איכות תרופה."

רוקחים שעוסקים במתן שירותי בריאות, משתלבים כיום בעשייה קהילתית ובעבודת צוות. הם משמשים כיועצים ישירים מול מטופלים, כשותפים בעבודת צוות עם רופאים, וכמבצעי בדיקות בקרה של סל התרופות האישי של הצרכנים.   

תואר ברוקחות ורישיון מקנים את האפשרות לעסוק במקצוע עם ביקוש ושכר טוב ומעבר לכך ניתן להתקדם באמצעותם למגוון רחב של מקצועות בעולם הבריאות. מסלול התואר כולל לימודי ביולוגיה, כימיה, רפואה, פרמקולוגיה, ביניהם התנסות מעשית במעבדה, ותחומים נוספים הנוגעים למחקר רפואי ואף ללימודי רפואה.

פרופ' פרידה גנץ, דיקנית הפקולטה למדעי החיים והבריאות במרכז האקדמי לב, מסבירה: "כמוסד מוביל בהוראה אקדמית של מקצועות הבריאות, זיהינו כאן הזדמנות משמעותית עבור נשים דתיות להיכנס לתחום. יש אצלנו סגל מקצועי ואנו רואים ערך עצום בפתיחת דלת לצעירות דתיות למקצוע חיוני ומתפתח בעולם הבריאות".

שיתוף ברשתות חברתיות: